objektivy + optické příslušenství:

Širokoúhlý objektiv, který používám velmi často při fotografování krajiny, nebo architektury. Jsem naprosto spokojen s kresbou a perfektně ostrým podáním obrazu. Podle testů by měl být kvalitou srovnatelný s L objektivy od Canonu. Pokud srovnáme ceny tak je samotřejmě výrazně levnější.

Tamron
SP AF 17 - 50 mm
F/2,8 XR Di-II LD

Makro objektiv, který používám spolu s makro čočkou a mezikroužky při mých pokusech o zachycení jemných detailů přírody a jejich malých a krásných kouzel. Také ho velmi často používám při fotografování krajiny. I zde jsem naprosto spokojen s kresbou a ostrým podáním obrazu. Podle testů by měl být rovněž kvalitou srovnatelný s L objektivy od Canonu. Při srovnání ceny je, ale také samozřejmě výrazně levnější.

Tamron
SP AF 28 - 75 mm
F/2,8 Di XR LD MACRO

Objektiv, který používám rovněž pro fotografování zvířat a také krajiny. Občas ho používám spolu s makro čočkou a mezikroužky při fotografování makrosnímků. Zde jsem naprosto spokojen nejenom s kresbou a ostrým podáním obrazu, ale také se stabilizátorem obrazu, který má vynikající vlastnosti. Pravdou je, že tento objektiv nepatří zrovna k nejlevnějším. Nicméně si myslím, že cena dpovídá kvalitě tohoto objektivu.

Canon
EF 70 - 200 mm
F/4L IS USM

Tento objektiv používám při fotografování zvířat jak v ZOO, tak ve volné přírodě. Z mého pohledu má vynikající vlastnosti, včetně ostré kresby a jsem s ním velmi spokojen. Zcela vyjimečně ho také používám při fotografování krajiny. Vhodným doplňkem je níže uvedený konvektor Kenko MC DG 1,5X tele plus SHQ Canon. S tímto konvektorem funguje autofokus, který s originál konvektory od Canonu nefunguje (u Kenka autofokus nefunguje pouze při nedostatku světla, nebo na málo kontrastních hranách). Stabilizátor obrazu je zde naprosto vyjimečný. S použitým konvektorem 1,5X, kde je f 960 mm (v přepočtu na kinofilm) dokáže zachytit velmi ostrý obraz statického předmětu již při neuvěřitelném čase 1/30 s.

Canon
EF 100 - 400 mm
F/4,5 - 5,6L IS USM
Kenko
MC DG 1,5X konvektor
tele plus SHQ Canon

Vynikající pomocník pro zvětšení ohniskové vzdálenosti objektivů. Obvzláště s objektivem EF 100 - 400 mm ho občas používám. Kvalita obrazu je vynikající, bez známek zkreslení, či rozostření. Důležité je také, že za dobrých světelných podmínek funguje s tímto konvektorem autofokus tohoto vynikajícího teleobjektivu.

Kenko
mezikroužky DG Canon
12, 20 a 36 mm

Mezikroužky jsem se naučil používat fři fotografování makrosnímků. Při jejich použití se zmenší minimální ostřící vzdálenost zvoleného objektivu. Světlo neprochází žádnou další optikou a tudíž se neprojevují žádné další optické vady. Na druhou stranu nelze ostřit na nekonečno, což u makra nevadí. Také mohou snížit světelnost objektivu. Proto je používám hlavně v případě, kdy to dovolí světelné podmínky a volím větší clonové číslo pro větší hloubku ostrosti. Zajimavá je také jejich kombinace s použitím makro čočky. Hodně často mám pocit, že si tímto způsobem po vzoru stavebnice typu lego postavím vlastní univerzální makro objektiv. A už jenom to je pro mě příjemnou zábavou.

MARUMI DHG
Achromat Macro - 200
(+5) 67 mm

Tuto makro čočku používám s objektivem Tamron 28 - 75 mm MACRO a Canon EF 70 - 200 mm při fotografování makrosnímků. Občas ji také kombinuji s použitím mezikroužků 12, nebo 20 mm. Jsou to experimenty se stavbou vlastního "makro objektivu na míru”, kterými se zatím docela dobře bavím...

copyright  ©  Karel Jíra 2008