Na této stránce jsou odkazy na webové stránky, nebo knihy, které se týkají fotografování, následných úprav fotografií, grafiky, tvorby webových stránek, odkazy na fotogalerie, kde vystavuji své fotografie, fotogalerie mých přátel, odkazy na firmy se kterými spolupracuji a veškeré další odkazy, které považuji za zajimavé. Na první místo jsem umístil dva odkazy, které zdánlivě s fotografováním až tak nesouvisí. Věřím, že většina fotografů a lidí, kteří se o fotografování zajímají má rádo nejenom krásnou přírodu, ale také zvířata v ní žijící a zvířata, která nám lidem od nepaměti dělají společnost...

Nejdříve z trochu jiného soudku:
Kočičí naděje Psát o tom, že je v dnešní době poměrně dost nezodpovědných a bezohledných lidí, kteří jsou schopni vypustit někde u silnice domácí zvířátko, o které se už nechtějí starat je asi zbytečné. Většina z nás, alespoň v to pevně věřím, se pokusí takovému nešťastnému opuštěnému zvířátku pomoci a za-
chránit ho před krutým osudem, který by ho bez naší pomoci neminul. Hodně zvířátek v tomto případě kočky najdou dočasný azyl v "kočičím domově", který provozuje občanské sdružení Kočičí naděje. Tím, ale pomoc opuštěným zvířátkům zdaleka nekončí... Pokud máte zájem pomoci a pomoci může opravdu každý, tak je spousta možností. Nejjednodušší možnost, která Vás nic nestojí je velmi prostá. Pokud víte o někom kdo se zodpovědně dokáže starat o zvířátka a vzal by si do péče kočičáka, tak mu předejte tento odkaz. Mimochodem tito malí opuštění nalezenci jsou potom za dobrou péči velmi vděčni a uměji to svým páníčkům dávat najevo. Další možností je kliknout na odkaz, podívat se na fotky, přečíst si kočičí příběhy a určitě Vás něco napadne... Někdy stačí opravdu jen málo a pomůžete tím nejenom jednomu malému zvířátku, ale také jeho budoucímu majiteli, který z něj bude mít radost. No a tam "nahoře" Vám třeba za tento dobrý skutek napíší nějaké to malé plus...
Polabské ekocentrum Když se pohybujete ve volné přírodě, tak se může velmi snadno stát, že najdete poraněného živočicha. Někdy se poraněná zvířata mohou přiblížit k lidským obydlím, kde intuitivně hledají pomoc. A co v takovém případě dělat? Internet, kde si najdete kontakt na nejbližší stanici pro zraněné živočichy většinou nemáte po ruce. Pro většinu z nás je v ten moment jediným nástrojem komunikace mobilní telefon. Voláte známým, nebo na operátora, aby Vám zjistili patřičný kontakt. Tak jsem postupoval i já v prvním případě. Od té doby mám v mobilu permanentně uložené číslo na stanici pro zraněné živočichy, která má působnost v regionu, kde bydlím a kde se také nejčastěji pohybuji ve volné přírodě. V případě, že se nacházím v jiných končinách, tak se spoléhám na to, že mi dokážou poradit a dají kontakt na stanici, která působí v dané lokalitě. Ušetří mi to čas a peníze za spoustu telefonních hovorů, kterými bych zjišťoval potřebné číslo. Uvádím to zde jako moji zkušenost, jak být připraven pro situaci, která Vás může potkat nejenom ve volné přírodě. V okresech Nymburk, Kolín, Mladá Boleslav, Brandýs nad Labem a Jičín provozuje kvalitní síť stanic pro zraněné a hendikepované živočichy Polabské ekocentrum. Stanice byla založena v roce 1984 a je zakládajícím členem Národní sítě stanic.
Fotografování a úprava fotografií:
Photozone Velmi zajimavá stránka, užitečná hlavně při výběru objektivů. Jsou zde testy objektivů značky Canon, Nikon, Pentax a Sony. Kromě těchto značek jsou zde také testy objektivů Tamron Sigma a Tokina, které se dodávájí k zrcadlovkám různých značek. Stránky jsou sice v němčině, ale určitě stojí za nahlédnutí. Zejména ta část, kde jsou objektivy hodnoceny a jsou zde grafy znázorňující kresbu, zkreslení a optické vady.
Cokin Stránky se zabývají systémem filtrů cokin, jejich stavebnicovým principem, plusy a mínusy. Rovněž zde naleznete odkazy na jiné systémy, které je možné se stavebnicovým příslušenstvím systémemu Cokin kombinovat.
Autoři a jejich knihy, které mohu doporučit:
Ben Willmore: Velká kniha k Adobe Photoshop CS

Pokud se chcete naučit Photoshop a chcete se ho naučit dobře a plně mu porozumět, tak si určitě pořiďte tuto knihu. Na první pohled vypadá se svými 672 stranami strašidelně, ale je to jedna z nejlepších knih, která byla napsána ve stylu učebnice Photoshopu, jak pro laiky, tak pro pokročilé uživatele. Naučí Vás dokonale znát jednotlivé nástroje a funkce, ale to nejdůležitější je, že pochopíte jak program pracuje a naučíte se při práci sním přemýšlet. Trpělivost věnovaná přečtení této knihy pak přinese své ovoce ...

Scott Kelby: Digitální fotografie, Digitální fotografie v Adobe Photoshop Lightroom, Digitální fotografie ve Photoshop CS2, Adobe Photoshop CS Kniha plná triků,
Photoshop kanály

Scott Kelby je mým druhým oblíbeným autorem. V první uvedené knize najdete pár užitečných rad pro používání digitální zrcadlovky. Pokud používáte pro záznam pořízené fotografie formát RAW (z vlastní zkušenosti mohu pouze doporučit) tak v druhé knize najdete typy jak snímek upravit v sw Lightrom. A také vše ostatní co dokáže tento velmi dokonalý sw nabídnout pro práci s digitální fotografií. Ostatní knihy jsou věnovány Photoshopu. Je v nich obsažena spousta užitečných a naprosto jedinečných postupů a triků pro úpravu digitální fotografie. Z vlastní zkušenosti mohu pouze doporučit jednu mojí zásadní zkušenost: pokud dobře znáte Photoshop a víte jak pracuje (což naučí velmi dobře kniha od Bena Willmora) tak se pak naučíte postupy z dalších knih, včetně těch od Scotta Kellbyho používat vlastním způsobem a přizpůsobovat si je svým požadavkům pro úpravu digitální fotografie.

Bruce Fraser: Camera Raw v Adobe Photoshop CS2

Velmi zajimavá kniha, kde se dozvíte jednak zajimavé tecnické informace o formátu RAW, vedoucí k pochopení základního rozdílu mezi tímto formátem ukládání obrazových dat a formátem JPG. A následně z toho plynoucí rozdíly při zpracování pořízeného snímku do finální podoby digitální fotografie. Pokud ke zpracování RAW souboru chcete použít zásuvný modul Raw Camera umístěný v Photoshopu, tak je to velmi precizní učebnice.

Guy Edwardes: Naučte se dobře fotografovat krajiny

Kniha, která je pro mě velmi inspirativní při fotografování krajiny. Obsahuje spoustu pěkných fotografií, které potěší oko a poslouží jako zajimavá inspirace při hledání motivu v krajině.

Tvorba webových stránek:
Tvorba webu Pokud se rozhodnete naučit se vytvářet webové stránky, tak máte v podstatě dvě zásadní možnosti, kde získávat informace: internet a literatura. Osobně se domnívám, že ideální je kombinace obou cest. Stránku uvedenou v odkazu mohu naprosto doporučit. Má velký podíl na funkčních skriptech PHP v těchto stránkách, umožňujících vkládání komentářů k fotografiím a do knihy návštěv. Stránka obsahuje poměrně velké množství základních informací. Pokud jste na úplném začátku, bez jakékoliv znalosti HTML, tak bych doporučil začít s vhodnou literaturou.
Jak psát web Jak název napovídá jedná se o stránku, která se rovněž zabývá tvorbou webových stránek. Zde je velmi podrobný přehled HTML entit. Někdy je prostě rychlejší otevřít tuto stránku, než hledat v knize ...
Interval.cz Velmi zajimavé stránky o různých a užitečných webových aplikacích. Pokročilý tvůrce webu zde najde mnoho vyspělých a přínosných příkladů jak řešit konkrétní webové procesy. Já osobně oceňuji tyto stránky hlavně v oblasti JavaScriptu, kde je spousta zdrojových šablon pro různé praktické aplikace.
Autoři a jejich knihy, které mohu doporučit:
Faithe Wempen: HTML a CSS krok za krokem

Kniha, kterou mohu vřele doporučit všem, kteří s HTML začínají. Je velmi srozumitelná, založená na logice, psána pro laiky a k vytvoření vlastních webových stránek potřebujete pouze sw poznámkový blok (součást Windows) a internetový prohlížeč. Na vzniku těchto stránek má tato kniha svůj nepopiratelný obří podíl.

Jiří Kosek: PHP Tvorba interaktivních internetových aplikací

Pokud se dostanete do fáze, že potřebujete interaaktivitu stránek zajistit pomocí skriptů PHP, tak tato kniha je velmi dobrým průvodcem, který Vám pomůže jazyku PHP porozumět.

Webowé stránky mých přátel a fotogalerie, kde naleznete mé fotografie:
Pavel Koutský Kamarád a velmi dobrý fotograf s věčně pozitivním myšlením, chutí cestovat a objevovat nové krásy přírody.
Daniel Řeřicha Velmi příjemné webové stránky, kde naleznete spoustu nádherných a inspirujících fotografií krajiny z Čech a zahraničí.
Milan Říha Na stránkách Milana Říhy najdete působivé fotografie přírody a krajiny. Má příjemné kompozice a opravdu vychytané světelné momenty v krajině ...
Bertino kredenc Stránky mých přátel Jitky a Jury. Tedy lépe řečeno tyto stránky jsou něžnější povahy protože oficiálně patří Jitce, která má velký smysl pro humor, výtvarno a velké množství empatie.
Zelené příšerno Stránky mých přátel Jury a Jitky. V tomto případě se jedná o tu drsnější a intelektuální - mužskou polovinu, s kontrastem "vojáka jižní konfederace" a něžných básní romantika.
Fotoklub Zruč Fotoklub, kde se scházím se svými přáteli a občas podnikáme společné fotovýlety.
Karel Jíra PE Photo Extract je velmi kvalitní server zaměřený na fotografii a vše co je s fotografováním spojeno. V oblasti hodnocení fotografií je asi nejobjektivnější. Zde vystavuji své fotografie pod svým jménem.
Thurms FG Velké množství mých fotografií naleznete na fotogagalerii, která je splečná pro tři velmi podobně zaměřené servery: Digineff, Fotografování a Grafika. Na této galerii vystavuji pod nickem Thurms, který se Vám bude zobrazovat jako autor fotografií.
Thurms E-U Velmi pohodový a příjemný server zaměřený na fotografie a výtvarné umění, kde se nacházejí i zajimavé blogy. Zde vystavuji své fotografie rovněž pod nickem Thurms.
Společnosti se kterými spolupracuji:
Foto Škoda Fotograf by měl mít nějakou zpětnou vazbu, podle které by mohl hodnotit svojí práci. Pro mě je jednou takovou základní a velmi podstatnou částí zpětné vazby finální výstup v podobě hotové fotografie na klasickém fotopapíru. Používám rozměry 90 x 30 cm, 45 nebo 40 x 30 cm. U těchto fotografií je pro mě naprosto rozhodující jejich kvalita provedení a přístup lidí, kteří fotografie zhotovují. V obou těchto směrech projevuji s Foto Škoda značnou spokojenost.
Lepor Reklamní agentura v Kutné Hoře, která působí v oblasti reklamy a reklamních služeb již více jak 10 let. Studio agentury může svým zákazníkům nabídnout kvalitní a profesionální DTP pracoviště, s návazností na digitální barevný tisk a komplexní reklamu v popředí s copy centrem.
Forest Gamp Firma, která se kromě poskytování služeb v lesnictví postavených na moderních ekologických technologiích zabývá také grafickými službami, tvorbou webowých stránek a internetové reklamy.
Zajimavé a užitečné odkazy:
Č. Šternberk Perla posázaví, neboli hrad Český Šternberk je jedno z ných nejoblíbenějších míst. Dávám ho sem jako tip na příjemný výlet. Kromě samotného hradu je v okolí spousta nádherných zákoutí u řeky Sázavy. Obvzláště podzimní období je velmi fotogenické ...
Fotomonitor Na Fotomonitoru najdete spoustu zajimavých informací ze světa profesionální fotografie, které se málokde najdou. Jsou zde články o autorských právech, jejich ochraně, obchodní modely a tabulky výpočtu honoráře pro fotografa. A kromě toho tady najdete spoustu zajimavých a čerstvých aktualit ze světa fotografie.
Academia Knihkupectví v Praze na Václavském náměstí, kde vždy uspěji, když scháním nějakou knihu. Mají velký výběr literatury zaměřené na fotografování, úpravy fotografií, tvorbu webových stránek a jakoukoliv ostatní technickou literaturu.
Wikipedie Otevřenou enciklopedii Wikipedie asi mnozí znají. Je to zajimavý zdroj informací ve všech směrech. Co je zajimavé a možná to oceníte, je fakt, že do této enciklopedie můžete sami vkládat informace. I třeba v podobě fotografií z místa, kde bydlíte a popisů dané lokality. Tedy hlavně v případě, pokud je v článku na dané téma na konci poznámka, že je příliš stručný a můžete jej dalšími informacemi rozšířit.
iDNES Stránka, kde hledám informace o předpovědi počasí, o východu, či západu slunce a občas se zde podívám se co se děje ve světě. Kromě toho zde člověk najde spoustu ostatních zajimavých a užitečných informací.
LUPA Zajimavá a má docela oblíbená stránka o všem možném ze světa nejenom českého internetu. Odkaz se otevře na straně nástrojů, kde si můžete zjistit různé údaje o svém připojení k internetu a další věci, které by Vás mohli zajímat. Na stránce jsou také velmi zajimavé články a recenze.
Stahuj Hodně známá stránka, kde se dají bezpečně stahovat volně šiřitelné legální sw. Navíc se zde najde na stránce digitálně.cz poměrně dost zajimavých recenzí na vše možné.
Internet Explorer 8      Opera 10      Firefox Mozilla 3.5.3      Google Chrome
Odkazy na místa, kde si můžete bezpečně, legálně a bezplatně stáhnout uvedené internetové prohlížeče v českém jazyce. V těchto uvedených internetových prohlížečích byly tyto stránky testovány a měly by se zde naprosto správně zobrazovat. Mně osobně je po stránce funkčnosti nejblíže Explorer 8 a po designové stránce Opera, která je velmi příjemným prohlížečem.
copyright  ©  Karel Jíra 2008